Конічні втулки

Зірочки ланцюгової передачі і шківи пасової передачі – це важливі елементи промислової трансмісії

Вони є невід'ємною частиною передачі механічної енергії за допомогою сил тертя або сил зачеплення.

Втулка, іноді її називають Тапербуш – ця деталь машини являє собою металеву, суцільну або розрізну деталь, конічної або циліндричної форми, на яку кріпиться приводний шків, зірочка для ланцюга або муфта, і внутрішнім отвором зі шпонковим пазом відповідно до розмірів вала. Для кріплення використовуються гвинти. Втулка застосовується для монтажу і демонтажу шківів, муфт, зірочок і дозволяє використовувати один і той же шків (муфту, зірочку) на валах різного діаметру, тим самим відповідаючи на питання: як встановити шків або закріпити шків, зірочку на вал.

Види втулок

Вони різняться між собою за різними показниками. За способом виробництва - втулки діляться на литі і штамповані.

Литі втулки виготовляються методом лиття з наступною механічною обробкою з чавуну або сталі. Перевагою литих втулок є невисока ціна за рахунок низької енергоємності виробництва.

Штамповані втулки виготовляються зі сталі шляхом гарячої або холодної штампування і мають кращі характеристики міцності, ніж литі. Перевагою штампованих втулок є більш щільний метал з якого виходить більш якісна поверхня ніж при литті.

За матеріалами виготовлення - втулки діляться на чавунні і сталеві:

Чавун – це метал з високим вмістом вуглецю, що надає йому підвищену крихкість. У зв'язку з цим з чавуну неможливо зробити деталь з тонкими стінками. Собівартість виробництва чавунних втулок нижча ніж сталевих, при цьому він простий в обробці.

Сталь - металевий сплав з більш меншим вмістом вуглецю, ніж чавун, в складі якого можуть бути присутніми інші метали. У порівнянні з чавуном вона міцніша і стійка до ударів, що дозволяє виготовляти втулки більшого діаметру посадочного отвору на вал.

За типом посадки на вал - втулки під розточення і під певний посадковий діаметр.

Під розточення - це втулки з невеликим чорновим отвором по центру, яке розточується до необхідного діаметра кінцевим споживачем.

Під певний посадковий діаметр це втулка не вимагає додаткової механічної доопрацювання (розточування).

За системою вимірювання вони відрізняються між собою та є метричними та дюймовими. Метричні випускаються для обладнання виготовленого за європейськими стандартами. Розміри втулки вказуються в міліметрах.